SSS

.

Sıkça Sorulan Sorular

Programlar ne kadar sürüyor ve ne sıklıkta yapılıyor?

İlkokul programları genellikle 75 dakika sürüyor; anaokulu programları ise 45 dakika. Tüm programlarımız 1 eğitim-öğretim yılı boyunca devam ediyor.

1. sınıfla 3. sınıfa giden öğrencilerin aynı programı alması sorun olmuyor mu?

Olmuyor; çünkü Genç Mühendisler belli düzeyde bir teoriyi her yaş için sunuyor. Ebeveynlerin bile programlarımızda anlatılan teorik bilgileri bilmedikleri olabiliyor; dolayısıyla modelleri oluşturan parçalar, beceri ve isteğiyle doğru orantılı olarak her yaştan çocuğun inşa/icat edebileceği şekilde kullanılabiliyor. Ancak sosyal açıdan dengesizlik olmaması için 1. sınıfların çoğunlukta olduğu bir sınıfa, 3. sınıfa giden bir öğrencinin arkadaşıyla beraber katılmasını önerebiliriz.

Ders saati fazla uzun değil mi? Çocukların ilgisi dağılmıyor mu?

Programlarımızı 2008 yılından bu yana uyguluyoruz. Tecrübelerimize dayanarak söyleyebiliriz ki dağılmıyor; hatta dersin başında öğrendikleri konuyla ilgili bir şey inşa edecek olmanın ve sonuçta ortaya çıkan şeyle oynayacak olmanın heyecanıyla çoğunlukla zamanın ne kadar hızlı geçtiğini fark etmiyorlar bile.

17Anaokulu ya da 1. sınıfa giden bir öğrenci ders konularını anlayabilir mi?

Programlarımız yaş gruplarına özel hazırlandığı için şimdiye kadar oldukça başarılı sonuçlar elde ettik. Derslerde anlatılan hikâyeler çocukların aşina oldukları günlük hayat deneyimlerine dayanıyor. Ders sonunda çocuğunuza neler öğrendiğini sorarsanız eminiz ki verdiği cevaplar sizi de şaşırtacak.

Çocuğum 5.5 yaşında (anaokuluna gidiyor) ve oldukça yetenekli. Bricks Challenge programına katılmak istiyor. Neden mümkün değil?

Çocuğunuz ne kadar yetenekli de olsa Bricks Challenge programından tam anlamıyla faydalanabilmesi için okuma yazmayı, toplama ve çıkarmadan biraz daha ileri seviyede matematiği bilmek zorunda. Bu bilgileri gerçek anlamda ilkokulda öğrenmeye başlıyor. Yaşanabilecek herhangi bir hayal kırıklığını önlemek için çocuğunuzun bir yıl daha beklemesi onun için de en iyisi olacaktır. Gelecek yıl biz de onu aramızda görmekten mutlu olacağız 🙂

Çocuklar yaptıkları modelleri eve götürebilir mi?

Ne yazık ki hayır. Kitler eğitmenler tarafından toplanıp diğer atölyelerde kullanılmak üzere götürülüyor.

Çocuğumun programı seveceğinden emin olmak istiyorum. Katılabileceği bir deneme dersi var mı?

Düzenli atölyelerimiz 8’er haftalık kurlar halinde açılıyor. Çocuğunuz ilk derse, ilk atölye ücreti karşılığında, deneme amaçlı gelebilir. Devam etmek istemezse başka herhangi bir ödemeye yapmaya zaten gerek kalmıyor. Devam etmeye karar verirseniz de geri kalan 7 haftalık ücreti ödemenizi bekliyoruz. Kamp ve doğum günü gibi tek seferlik atölyelerimizde ücret iadesi yapamıyoruz.

Çocuğumla atölyelere katılabilir miyim?

Programın amaçlarından biri de çocuklara karşılaştıkları problemleri kendi başlarına çözme alışkanlığını kazandırmak. Dolayısıyla çocuğunuz atölye sırasında yalnızca arkadaşları ve eğitmeniyle birlikte çalışıyor; okullarda olduğu gibi. Atölye çalışması sırasında sınıfa veli almıyoruz.

Atölyeler kaç kişilik?

Haftasonu özel derslerimizi en fazla 10 öğrenci ile yapıyoruz. Okul içi uygulamalarda ise sınıf sayıları okulun kondisyonuna göre değişiklik gösterebiliyor. Öğrenci sayıları artsa da eğitmen sayımızı, 1 eğitmene en fazla 10 öğrenci düşecek şekilde organize ediyoruz.

122Her çocuğa bir kit veriliyor mu?

Haftasonu özel derslerimizde proje çalışması gerektiren özel birkaç model hariç her çocuk tek set ile çalışıyor. Okul içi uygulamalarda ise 2 çocuk 1 kit paylaşıyor.

Eğitmenler kimler?

Çocuklara öğretme tecrübesi olan, onlarla doğru şekilde iletişim kurabilen ve Genç Mühendisler eğitimini almış eğitmenlerle çalışıyoruz.

Eğitmenler mühendis mi?

Hayır. Eğitmenlerimizin çoğu mühendis değil. Ancak hepsi program eğitiminden geçmiş, çocukların sorularını yanıtlayabilecek donanımda ve hazırlıkta kişiler.

Derse getirmek zorunda olduğumuz herhangi bir şey var mı?

Çocuğunuz istekli gelsin yeter; gerisini bize bırakın!

Program kitlerini satın alabilir miyiz?

Ne yazık ki hayır. Program kitlerini yalnızca öğretme yetkisi verdiğimiz kişilerin kullanmasına izin veriyoruz.

 Başka sorularınız varsa lütfen:

Bize Ulaşın